Egy érzelmi zsaroló partner veszekedésekkel is igyekszik manipulálni a párját. Néhány visszatérő vita egyértelműen mérgező kapcsolatra utal. Olyan párkapcsolat nem létezik, melyben a felek között ne lennének kisebb-nagyobb nézeteltérések, veszekedések. k Ezek normálisnak számítanak, sőt, még jót is tehetnek a viszonynak. Ám vannak olyan viták, melyekre, ha folyton visszatérnek, újra és újra konfliktusokat okoznak, akkor érdemes figyelmeztető jelként tekinteni.
Az érzelmi zsaroló partner állandóan manipulálni próbálja párját és ezt a másikban keltett rossz érzéssel éri el. Ehhez számos módszert bevethet, de többek között a vitázás is jellemző az esetükben - ez ugyanis szintén a befolyás eszköze. Ha a következő apróságok miatt rendszeresen veszekedést kezdeményez a másik, az mérgező kapcsolatra utalhat.
Kivel, hova és miért?
Az érzelmileg zsaroló fél arra törekszik, hogy uralkodjon, de nem látványosan, sőt, sokszor magát beállítva áldozatnak. Gyakran kelt bűntudatot a másikban, mintha annak a hibája lenne kizárólag, ha ő rosszul érzi magát . Sokszor felnagyítja a dolgokat, provokál, de fenyegetőzhet is. Szinte bármilyen apró-cseprő dologból képes drámát csinálni, ha valami nem úgy történik, ahogyan ő szeretné.
"Ez is a te hibád!"
Jellemző, hogy a partner a legapróbb dolgok miatt is a másikat hibáztatja. Mindegy, hogy éppen arról van szó, hogy tönkrement valami, nem tiszta a lakás, vagy a saját munkahelyén történt probléma, valahogy igyekszik a párjára hárítani a felelősséget és éreztetni vele, hogy ő tett valami olyat, ami miatt a rossz események megtörténtek. Ezzel a dominanciát akarja érzékeltetni, valamint a másik önbizalmát, önértékelését rombolni, hogy még inkább kontroll alatt tarthassa.
"Mindig az van, amit te akarsz"
Ha valami esetleg nem úgy történik, ahogyan ő szeretné, azt igen rosszul viseli és a legtöbbször ezt erőteljesen ki is mutatja, méghozzá veszekedéssel. Igyekszik rossz érzést kelteni a másikban úgy, hogy azt állítja, mindig, minden a szerelme akarata szerint zajlik, bezzeg az ő kérése és vágya sosem teljesülhet. Ezzel gyakran sikerül is bűntudatot kelteni a másikban, így szép lassan eléri, hogy beadja a derekát és eleget tegyen az akaratának.
A múltbéli viták folyton visszatérnek
Az érzelmileg zsaroló ember gyakran szinte a semmiből felemlegeti a múlt problémáit. Előfordul, hogy egy másik konfliktus során hozza szóba ezeket, de az is, hogy teljesen váratlanul kezdi újra hibáztatni a párját a régi nézeteltérések miatt. Nem képes elfelejteni a régmúlt sérelmeit és utólag mindig úgy állítja be, hogy minden a másik hibája volt. Ezzel feszültséget akar teremteni és bűntudatot kelteni a párjában, hogy az áldozat szerepébe kerülhessen és elérje, amit akar.
Mit lehet ilyenkor tenni?
Ha valaki úgy érzi, érzelmi zsaroló partnerrel él együtt, akkor a párkapcsolati szakértők szerint először is meg kell próbálnia érvényesíteni a saját akaratát és nem szabad hagynia, hogy a párja bármilyen módszerrel manipulálja. Ezen kívül érdemes még őszintén megbeszélni a problémákat, változtatást kérni, valamint esélyt adni a párterápiának, ha a felek úgy érzik, szeretnék és lehet is eredménye. Mert ha nem sikerül tartósan megoldani ezt a problémát, egy idő után már egyre kevésbé lehet és könnyen válás lehet belőle. Vagy örökös rabság...
Femina VM