A békés, nyugodt, hűséges közép- és időskor záloga a viharos ifjúság. Sokan hiszik ma ezt így, ki kell azonban ábrándítanunk őket.
"Az a jó, ha valaki fiatal korában kiéli magát, mert akkor nem fog rátörni a kíváncsiság és a vágy az ismeretlen iránt, amikor már házasságban él. Mindent ki kell próbálni, meg kell tapasztalni, majd továbblépni. A békés, nyugodt, hűséges közép- és időskor záloga a viharos ifjúság." Azonban a valóságban ez teljesen másként van!
Hűséges későn kezdők
A legújabb agykutatási eredmények például összefüggést mutattak ki a korán elkezdett szexuális élet és az elköteleződésre való képtelenség között.Az amerikai orvoskutatók a "Fennakadva. Új tudományos eredmények arról, milyen hatással van az alkalmi szex a gyerekeinkre" című tanulmányukban például arról számolnak be, hogy minél fiatalabb korban kezdi el valaki a szexuális életet az elköteleződés vágya nélkül, annál inkább csökken a képessége a későbbi elköteleződésre. Ez lesz számára a "norma", amit nagyon nehéz megváltoztatni.
A statisztikai eredmények is ezt támasztják alá. Egy aktuális felmérés szerint azon lányok 60%-kának, akik 16 éves koruk előtt szerzik első szexuális tapasztalataikat, hat vagy több szexuális partnerük lesz az életük során, míg azoknál a lányoknál, akik 20 éves koruk után szerezték az első szexuális tapasztalatukat, csak 15% ez az arány, míg több, mint a felüknek mindössze egy szexuális partnere lesz egész életében - a férjük. A szexuális hűség pedig a hosszú, boldog párkapcsolat titka( ma a két legfontosabb válóok a hűtlenség és az alkoholizmus).
Hátra van még egy kutatás ismertetése, amiről a témában jártas szakértők azt mondják, hogy "az egyik legfontosabb összefüggés a társadalomtudományban". Ebben a felmérésben azt vizsgálták, hogy van-e összefüggés a szexuális partnerek száma és egy házasság tartóssága között. Az eredmények önmagukért beszélnek(ezt egyébként egy grafikonon is ábrázolták, ennek eredményét ismertetjük most).
Azoknak a férjeknek és feleségeknek tehát, akiknek egyetlen szexuális partnerük( a házastársuk) volt egész életük során, több, mint 95%-a élt az első házasságában a vizsgált ötödik év végén, azaz kevesebb, mint 5%-uk vált el. Azoknak viszont, akiknek öt vagy több - öt szexuális partner fölött már nincs lényeges változás - csak alig több, mint a fele van együtt a házastársával az ötödik év végén. Érdekes megfigyelni, hogy a második illetve harmadik szexuális partner megjelenése sokkal meredekebb zuhanást eredményez a nőknél a házasságok tartósságában(62% illetve 52%), három szexuális partner fölött viszont kiegyenesedik a grafikon, míg a férfiaké egyenletesen csökken, hogy aztán öt partnernél a két görbe összeérjen a kb. 50%-os értéken. Ez valószínűleg azt jelenti, hogy a nőknél a második illetve harmadik szexuális partner megjelenése "földindulást" vált ki bennük és az új (szexuális) élmények miatt(is) könnyebben kilépnek a házasságukból. Addig a férfiaknál, ha be is lép az életükbe egy-egy új szexuális partner("friss hús"), azért a házasságukból nem szeretnének kilépni.
Aki tehát hűségen alapuló, monogám házasságban szeretné leélni az életét, jól teszi, ha minél később kezdi el a szexuális aktivitását, és lehetőleg egyetlen emberre koncentrálja azt: a házastársára.
Tisztában vagyunk azzal, hogy lesznek olyanok, akik nem fogadják el ezeket a statisztikákat és kutatási eredményeket(vagy Magyarországra nézve nem tartják érvényesnek és elfogadhatónak), és saját tapasztalatukra hivatkozva azt mondják, igenis szükség van széleskörű tapasztalatszerzésre házasság előtt, valamint lesznek olyanok, akik megrettennek, hogy eddigi életük alapján nehéz idők elé néznek a házasságukban...De nem kell elkeseredni, hiszen mindegyikünk élete más és más, egyedi...